Društvo upokojencev Grosuplje
Stranska pot I/1b
1290 GROSUPLJE
ZLATI KOTIČEK
V A B I L O
Tokrat bomo potovali v M A R I B O R PRESTOLNICO ŠTAJERSKE
TOREK, 3. JUNIJA 2025
Zbirno mesto: Železniška postaja Grosuplje
- ODHOD: 7.48 uri
- prestopamo v Ljubljani odhod :8.50
- prihod v Maribor: 11.28
Vračamo se:
- odhod Maribor 14.28 uri
- prihod v Ljubljano: 17.07
- odhod v Grosuplje: 17.24
- prihod v Grosuplje: 17.51
Možnost tudi avtobus 3 G
Potovanje na lastno odgovornost.
Prosto druženje, obiskali bomo staro mestno jedro, Lent, Tržnico okusov..
PRIDITE, ZANIMIVO BO!
GABRIJELA
MARIBOR
Maribor je prestolnica Štajerske in je drugo največje mesto v Sloveniji, s 97.019 stalnimi prebivalci popis leta 2021.
Maribor se kot naselje omenja že leta 1209, kot mesto pa pridobi pravice 1254 (Otokar III). Ves čas do razpada 1918 je sodil pod Avstro Ogrsko cesarstvo.
Zgrajeno je bilo mestno obzidje z obrambnimi stolpi – Sodni stolp, Tscheligijev stolp, Židovski stolp, Vodni stolp, ki so še danes ohranjeni.
Z južno železnico od Dunaja do Trsta 1846 je mestu prineslo hiter razvoj industrije. Reka Drava pa je bila pomembna za splavarjenje lesa, vina in prevoze –znameniti LENT. Ohranjena je 400 let stara vinska trta.
Po razpadu Avstro Ogrske je Maribor pripadal Kraljevini SHS. General in pesnik Rudolf Maister je sicer obranil S mejo, vendar je pripadal SHS.
Maribor se je industrijsko razvijal, v času 2. svetovne vojne je doživel okupacijo nacistične Nemčije, bil je porušen, bombardiran.
Pričela se je povojna obnova, razvoj industrije, posebej tekstilne in ustvaril se je delavski razred nove dobe.
Po osamosvojitvi Slovenije z izgubo jugoslovanskega trga, je veliko tovarn propadlo, velika brezposelnost. Zaradi bližine meje, si je veliko prebivalcev Maribora in okolice poiskalo zaslužek v sosednji Avstriji, kar je še vedno prisotno, zlasti na področju zdravstva.
Danes je Maribor univerzitetno, gospodarsko, kulturno, prometno in turistično središče Štajerske. V okviru Univerze je pomembna Medicinska fakulteta in vrsta visokošolskih programov. Tu je tudi Univerzitetni klinični center Maribor.
Kultura – Opera in balet, znamenito Borštnikovo srečanje, tu se je rodil narodni buditelj Anton Martin Slomšek.
Sredi Slomškovega trga stoji Stolnica sv. Janeza Krstnika in je tudi sedež Nadškofije Maribor. Cerkev sv. Janeza Krstnik je postala Stolna cerkev let 1859.
SINAGOGA – v srednjem veku je v Mariboru živela številna in ekonomsko močna judovska skupnost, SINAGOGA je še danes ohranjena.
Pohorje daje Mariboru posebne turistične destinacije. Posebnost so vsakoletne prireditve na Lentu, trgatev stare vinske trte in vrsto drugih prireditev.
Športno področje – vrsto let je na Pohorju potekal svetovni pokal za Zlato lisico, vendar se je zaradi pomanjkanja snega, to preselilo v Kranjsko Goro.
Omenimo še Nogometni klub Maribor in njihove »strastne navijače«…
To je samo »delček« zanimivega Maribora, vredno ga je obiskati in spoznati!
Pripravila : GABRIJELA