V A B I L O Potovali bomo z vlakom v C E L J E knežje mesto

posted in: DOGODKI | 0

DRUŠTVO UPOKOJENCEV GROSUPLJE
Stranska pot I/1 b
1290 GROSUPLJE
ZLATI KOTIČEK

 

V A B I L O

Potovali bomo z vlakom v

C E L J E knežje mesto

V TOREK 5. AVGUSTA 2025

Zbirno mesto: Železniška pstaja Grosuplje

Odhod: ob 7.48 uri

Prestopamo v Ljubljani, odhod ob 8.50 uri

Prestopamo v Zidanem mostu in prihod v Celje ob 10.26 uri

Vračanje: odhod iz Celja ob 15.31 uri

Prestopamo v Zidanem mostu in prihod v Ljubljano ob 17.07 uri

Odhod v Grosuplje 17. 24 uri, prihod v Grosulje 17.51 uri.

Potovanje na lastno odgovornost.

Ogled starega mestnega jedra, možnost ogleda muzeja, prosto druženje…

Pridite, zanimivo bo!

GABRIJELA

Datum: 24. 7. 2025

 

CELJE – CELEIA

Celje je mesto ob sotočju reke Savinje in Voglajne s 37.628 prebivalci in je četrto največje mesto v Sloveniji, kjer je tudi sedež mestne občine.

Ustanovili so ga KELTI v 2.polovici prvega tisočletja pred našim štetjem. Poimenovali so ga CELEIA ali KELEJA.

Leta 15. pred n.št. so območje zasedli Rimljani. Celeia je dobila mestne pravice in uradni naziv. V kasnejši rimski dobi je bilo mestno jedro utrjeno in je imelo grad, ki se je nahajal na mestu sedanjega Narodnega doma. Mesto je bilo vzorno urejeno, saj se je do današnjih dni ohranila 1,5 do 2 m visoka kanalizacija. Mesto je bilo tlakovano, imelo je tudi kopališče.

Območje Celeie, posejano s Slovani je prišlo v 6. st. v sestavo slovenske KARANTANIJE, v 9.st. pa pod oblast nemških fevdalcev.

Žovneški grofje nasledijo Vovberške in leta 1341 postanejo celjski grofje.Žovneški grofje so si pridobili ugled z vplivnimi rodbinskimi zvezami. S pomočjo dedovanja so pridobili veliko posesti in s tem mesto Celje in tako postali gospodarji Celja. Povezali so se s Habsburžani in z njihovo pomočjo so si pridobili dostojanstvo Celjskih grofov.

V 16. st. je bilo Celje protestantsko, leta 1848 pa se je pričelo gibanje proti germanizaciji. Ustanovljena je bila Narodna čitalnica, slovenska gimnazija.. Celje dobi prvega slovenskega župana po 1. sv. vojni.

Celje je imelo konec 19. st. dobro železniško povezavo, bližino premogovnikov in poceni delovno silo s podeželja.

Celjska industrija v prvi polovici 20. st.in po 2.sv.vojni: Emo Celje (lastniki znamenita rodbina Westen), Cinkarna Celje, Železarna Štore, Zlatarna Celje, Aero, Toper, Metka.

Znamenitost: Pokrajinski muzej, Muzej novejša zgodovine, Celjski grad, Celjsko gledališče,Stari Pisker, Narodni dom, sedež Mohorjeve družbe, Knežji dvor, Stolnica sv.Danijela, Župnijska cerkev sv. Duha, Župnijska cerkev sv. Jožefa, Cerkev sv. Maksimilijana( pravoslavna cerkev), Krščanska adventistična cerkev, Minoritski samostan z Marijino Cerkvijo, Škofijski sedež, ustanovljen leta 2006 v stolnici sv Danijela

Zanimivo branje: Ana Wambrechtsamer: »Danes Celjski grofje in nikdar več«.

Vse o Celjskih grofih, v določenih trenutkih ena pomembnejših rodbin v srednji Evropi. Zanimivo, da so bile njihovee ženske na višjih položajih kot moški.

Pripravila : GABRIJELA